UMRUMDA DEĞİL NE AFERİN NE DE YUH! MENZİLE ENGEL DEĞİL ÖNÜME ÇIKAN GÜRUH

Umrumda değil ne aferin ne de yuh; Menzile engel değil yoluma çıkan güruh!..


Nevres selîm ü pâk gelip gitmedir hüner
Yohsa cihâna günde bin âdem gelir gider

30 Nisan 2011 Cumartesi

Ufukların Sultanı Fatih Sultan Mehmed Han'ın Ayasofya Vakfiyesi

Fatih Sultan Mehmed Han’ın Ayasofyayı ne kadar çok sevdiğini, İstanbul’a ilk girdiğindeki Ayasofyayı camiye çevirip ve ilk cuma namazını kıldığından biliyoruz.


Efendimizin (s.a.v.) elinin Ayasofya tavanının harcına değdiği ve bu sayede bu günlere geldini biliyoruz.


Ne yazık bunları hunharca gözardı eden güçler bu bedduaya, sevgiye, emanettin kutsallığına rağmen müze haline getirdiler. Ve belki de bu yüzden selâmet bulamıyoruz. Ümit ediyorum ki bir cuma namazında tekrar buluşacağız Ayasofyaya. Rabbimden hayırlısını diliyor ve sözü Ufukların Sultanı Büyük Kartal‘a bırakıyorum.


Fatih Sultan Mehmed’in Ayasofya Vakfiyesi

İşte bu benim Ayasofya vakfiyem dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse, onu iptal veya tecile koşarsa,fasit veya fasık teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisinin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederse,aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar,camiilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek mütevelli hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterine kaydeder veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorumki huzurunuzda,en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar! bu sebeple bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygambe r’in, meleklerin bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN,azapları hafiflemesin onların,haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse,günahı onu değiştirene olacaktır Allah’ın azabı onlaradır.ALLAH İŞİTENDİR, BİLENDİR.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder