UMRUMDA DEĞİL NE AFERİN NE DE YUH! MENZİLE ENGEL DEĞİL ÖNÜME ÇIKAN GÜRUH

Umrumda değil ne aferin ne de yuh; Menzile engel değil yoluma çıkan güruh!..


Nevres selîm ü pâk gelip gitmedir hüner
Yohsa cihâna günde bin âdem gelir gider

25 Eylül 2011 Pazar

Bâb-ı Âli 'ye mektup

İmparatorluk günden güne zayıflamaktadır. Niçin saklamalı? Onu bu hale düşüren sebeplerin başında Avrupalılaşma zihniyeti gelir. Temellerini III.Selim'in attığı bu zihniyeti, derin cehaleti ve sonsuz hayalperestliği ile II.Mahmut son haddine vardırır Bâb-ı Âli 'ye tavsiyemiz şudur; hükûmetinizi dinî kanunlarınıza saygı esası üzerine kurunuz. Devlet olarak varlığınızın temeli, Padişah ve müslüman tab'a arasındaki en kuvvetli bağ, dindir. Zamana uyun, çağın ihtiyaçlarını dikkate alın.  İdarenizi düzene sokun, ıslah edin. Ama yerine size hiç de uymayacak olan müesseseleri koymak için eskilerini yıkmayın. Avrupa medeniyetinden sizin kanun ve ve nizamlarına uymayanları almayın. Batı kanunlarının temeli hıristiyanlıktır. Türk kalınız. Tatbik edemeyeceğiniz kanunu çıkarmayın. Hak bellediğiniz yolda ilerleyin. Batı'nın sözlerine kulak asmayın. Siz ilerlemeye bakın. Adalet ve bilgiyi elden bırakmayın. Avrupa efkâr-ı umûmiyesinin az çok değeri olan kısmını yanınızda bulacaksınız... Kısaca, biz bâb-ı âli'yi kendi idare tarzının tanzim ve ıslahı için giriştiği teşebbüslerden vazgeçirmek istemiyoruz. Ama, Avrupa'yı örnek olarak almamalıdır kendine. Avrupa'nın şartları başladır, Osmanlı'nın başka. Avrupa'nın temel kanunları doğunun örf ve âdetlerine taban tabana zıttır. İthah malı ıslahattan kaçının. Bu gibi ıslahat Müslüman memleketlerini ancak felâkete sürükler. Onlardan hayır gelmez sizlere.

Prens Klemens Von Metternich


Klemens von metternich kimdir?
Prens Klemens von Metternich (1773 - 1859), Avusturya’lı bir diplomattır. Aslen Alman olan Metternich, 1790’da Avusturya tebasına, sonrada dış işlerine girdi. 1806’da Paris büyükelçiliğine getirilmesiyle dünyaca tanındı. 1809 ‘dan 1848 ‘e kadar şansölyelik görevini yürüten Metternich , Avusturya ’nın yeniden toparlanmasında etkin rol oynamıştır. Kaybedilen topraklar geri alınarak imparatorluğun yasallığı yeniden sağlanmıştı. 1809'da Avusturya Başbakanı ve yeni kurulan Germen konfederasyonunun başkanı oldu.
 Viyana Kongresi’nin (1815) toplanmasına öncülük etti. Kongre başkanlığı görevini yürüten Metternich, Viyana Kongresi'nde büyük rol oynamıştır. Kongrenin nihai kararları, İngiltere, Rusya, Avusturya ve Prusya tarafından belirlenmiştir.
Fransız İhtilali ile etkinlikleri artan Milliyetçilik, Hürriyetçilik ve özellikle de Cumhuriyetçilik akımlarına tamamen karşıydı ve ; statükonun : var olan durum korunmasından yanaydı. Prens Klemens von Metternich, “devletlerin, hanedanların meşruluğu üzerine kurulduğu; aksi takdirde anarşi olacağı” fikrindeydi. Burdan yola çıkarak Kutsal ittifak'ımeydana getirdi. İngiltere ve Fransa gibi liberal krallıklar katılmamakla beraber, bu anlaşmaya sadık kaldılar.
Metternich sistemi'ni ortaya koymaktaki amacı: Avrupa'yı federasyon sistemi içinde yeniden kurmak ve kıtanın merkezinde yer alan Avusturya'nın yönetiminde federatif bir güç oluşturmaktı.1848 Devrimleri'yle, yarım asırlık Metternich sistemi çöktü.
75 yaşına gelen Şansölye, tam 39 yıl aralıksız bir başbakanlık ve dış işleri bakanlığından ve bu müddet içinde Avrupa sisteminin düzenleyicisi, koruyucusu görevini yapmıştı. Metternich 1848 Devrimlerinden tam 11 yıl sonra 1859’da öldü.

4 yorum:

 1. Yazıktır ki Türklükle, onların değerleriyle hiç bir ilgisi olmayan kişiler bile bu gerçeği tüm çıplaklığı ile görmüş olmasına rağmen bizim büyük deha, hatta ileri görüşlü diye yutturulmaya çalışılan paşalarımız görmemiştir. Sadece batının kültürünü, kanunlarını olduğu gibi transfer etmekle kalmamışlar, bu milleti tarihinden, manevi değerlerinden koparmak için ellerinden ne geldiyse yapmışlardır. Cumhuriyetin ilk yıllarında da bu kara propaganda sürmüş, geçmişe dair ne varsa devletin okullarında kötülenmiş aşağılanmış, kendinden bihaber bir nesil yetişmiştir. Cennetmekan sultan Abdülhamid bu uğurda feda edilen yüce değerlerden biridir. Onun ileri görüşlülüğü ve zekasının değeri maalesef sonradan anlaşılmıştır. Bugün bu durumda isek önce millet olarak geçmişteki hatalarla yüzleşmek durumundayız. İnşallah da bu uyanış (diriliş) sürmektedir, gelecekten umutluyum..

  Mektubu paylaşan arkadaşıma da teşekkürlerimi sunuyorum...

  YanıtlaSil
 2. paylaşımın için teşekkürler...
  batının da zaman zaman vicdan sahibi tespitleri olduğunun tezahürü bir mektup...aklıma M.Akif'in mısralarını getiriyor:
  "Sırr-ı Terakkinizi siz,
  Başka yerlerde taharriye heveslenmeyiniz,
  Onu kendinde bulur yükselecek bir millet,
  Çünkü her noktada taklid ile sökmez hareket”

  ruhun şa'd olsun Akif...senin yüce dimağından südur eden bu mükemmel reçeteleri dikkate almayıp,milletimizi karanlığa sürüklemekten utanmayanlar,

  kendilerine senden daha ziyade daha yakın bulacakları bu ecnebinin 'terakkimize dair' yapmış olduğu tespite bari selam dursunlar...

  YanıtlaSil
 3. Bazi seylerin kiymetini bilebilmek icin onlari kaybetmek gerek sanirim. Yasadigimiz ve suan gördügümüz Türkiyenin yeterince degil fazlasiyla avrupalasarak osmanlinin sartlarini ittigini görebiliriz.

  bu mektubu okuyunca aklima ilk gelen su olmustur:
  bir hristiyan rahip kilisede (gercek olmus bir olay ayrica) konusma yaparken, hristiyan genclerine söyle bir söyleniste bulunmustur: siz hristiyan gencleri boyunlariniza bundan böyle hac takmaya baslayin, zira türkler eskiden kolayca ayirt edebilirken, onlarinda bizden bir farki olmadigini, bize benzemeye calistiklarini görmeye basladik..

  bunu duyunca yerin dibine girmeyelim de ne yapalim?
  bütün dünya biz türklerin farkini osmanlida ve yasadigimiz dinimizde görebilirken, onlara benzeyerek güzel bir seyler yaptigimizi sanarak daha dogrusu, aslinda kendi degerimizi kaybettigimizin farkina bile varamiyoruz..
  Bu tesbiti bir türk degil, bir alman dahi yapabiliyorsa, vay halimize..

  Bu gibi istihal bizi ancak felakete sürükler diye noktalanmis bir mektuba ne diyecegimi bilemedim..

  Paylasimdan ötürü Rahman razi olsun insaALLAH..

  YanıtlaSil